Stručně k naší hlavní myšlence. GPR se využívá především ve dvou režimech – pro operativní průzkum a pro průzkum s post-processingem. V prvním případě indikátor nainstalovaný přímo na zařízení nebo připojený k operátorovi umožňuje kvalifikovanému specialistovi rychle detekovat hledané objekty (kabely a komunikace, výbušná zařízení atd.). Ve druhém případě operátor provede předběžný sken a shromáždí jeho výsledky do úložiště a následně shromážděné výsledky převede a analyzuje. V prvním případě musí provozovatel rychle obdržet maximum informací a učinit některá rozhodnutí na místě a ve druhém případě je provozovatel povinen pouze správně a přesně sbírat informace a zpracování a rozhodování může provádět jiná osoba, resp. vypracování zdokumentované zprávy. Náš vývoj je věnován právě druhé možnosti. Je to dáno tím, že se s přístrojem pracovalo především na dálnicích, kde musel být během měření omezen provoz, což si vyžádalo minimalizaci provozní doby.
Nové funkce v analýze konstrukcí
Konstrukce Scan 3D je
přenosný řešení GPR určené pro automatizované lokalizaci vad v celé řadě dřeva, cihel a výztuže betonových konstrukcí, v hloubce 1 m.
Výhody
• V oblasti skenování nejsou vyžadovány žádné speciální metrologické substráty. K určení ideální polohy zařízení postačí vestavěný indikátor pohybu.
• Není vyžadováno, aby shromažďoval informace vysoce kvalifikovaný odborník.
• Externí počítač se systémem Windows zpracovává, monitoruje a archivuje výsledky skenování.
• Speciální program umožňuje přesnou analýzu skenovaných oblastí.
• Připojení k PC a konfigurace pomocí SD karty.
• Ukazatel směru laseru.
• Vestavěný 2D pohybový senzor.
• Rychlé baterie.
Structural Scanner je přenosné řešení GPR určené k automatickému vyhledávání defektů v široké škále dřevěných, cihelných a železobetonových konstrukcí v hloubkách až 0,6 a 1 m.
Anotace
- Detekce a umístění různých vad v železobetonu (buněk, dutiny, zahraniční inkluze, praskliny a vrstvení)
- Stanovení velikosti specifikace výztuže, hloubku výskytu a stupeň koroze
- Detekce podzemních elektroinstalace, kabely a komunikačních linek
- Detekce plastových a kovových potrubí
- Detekce heterogenity, anomálií a další pohřbených v pevném prostředí (dřevo, cihly, železobeton, stavební konstrukce, zemina, atd.)
- Objevování ventilačních a komunikačních kanálů
Toto zařízení je schopně určit ve stěnách, podlahách a stropech z různých materiálu elektrické rozvody, potrubí plynovodu a vodovodu, detektovat unik vody a stupen stárnuti samotných materiálu.
Detekce komunikačních linek Detekce armatury.
Ovládací jednotka zpracovává řídicí, displej a ukládání výsledků snímání a zpracování.
Detekce vad v podlahové vytápěných. Objev vady ve vodovodním potrubí.
Integrovaná úložné ukládá zařízení informace ve své vnitřní 64 GB flash kartu. K dispozici je speciální koberec v případě nerovného povrchu pro přesné 3D snímání objektů.
Revoluce v praxi vyhledávání
Toto zařízení je navrženo tak, aby skenovalo podpovrchové oblasti a zjišťovalo umístění objektů a anomálií a také jejich přesnou relativní polohu. Toto zařízení lze použít při stavbě silnic, při sledování stavu vzletových a přistávacích drah a nákladových ploch, stavu nátěrů a při zjišťování podzemních inženýrských sítí. Pomocí tohoto zařízení je navíc možné odhalit podzemní netěsnosti a určit polohu jejich zdrojů, v případě neelektricky vodivých (plastových a keramických) potrubí určit polohu ucpání a zúžení křížového vedení. sekce. Je také možné ovládat podlahové vytápění, a to jak elektricky, tak vyhřívané chladicí kapalinou. Při sledování kvality výstavby vozovky vám toto zařízení umožňuje určit relativní umístění vložených výztužných tyčí po obvodu betonové desky, jejich hloubku umístění a úhly odchylky od normy. Při sledování stavu betonové desky při provozu vozovky nebo vzletové a přistávací dráhy je pomocí tohoto zařízení možné určit míru opotřebení betonu, hloubku mikrotrhlin a přítomnost získaných dutin, a to jak uvnitř betonu, tak pod deskou. S vícevrstvým povlakem je možné určit tloušťku povlakových vrstev a získat 3D povrchy na hranicích vrstev.
GPR je účinným nástrojem pro lokalizaci skryté objekty, ať už jsou vyrobeny z kovu nebo dielektrikum. Možné aplikace GPR může být průzkum inženýrských sítí, vymezení integrity základních konstrukcí a základů, detekce dutin a průlezů, studium silničních a železničních postele, stejně jako umístění kabelů, vedení a potrubí.
Jak je znázorněno na obrázku, anténa je při pohybu nasměrována vždy na jednu stranu vzhledem ke směru pohybu a po celou dobu snímání celé plochy se tento směr nemění. Předměty umístěné pod povrchem přitom anténa protíná z různých stran, což umožňuje jejich detekci s vysokou mírou pravděpodobnosti.
Faktem je, že konstrukce GPR antény typu „butterfly“ nebo podobného není schopna detekovat rozšířené anomálie umístěné v tloušťce povlaku nebo umístěné pod ním podél dráhy skenování. Georadar však dobře identifikuje objekty nebo anomálie kolmé ke směru skenování.
Pro práci s výsledky skenování získanými pomocí zařízení ROTATOR byl vyvinut speciální program CycloRods.
Tento program umožňuje nejprve převést geometrická data uložená v hlavičkách stop z polárního souřadnicového systému na kartézský. Nastavte zesílení signálu a fázi pro každou úroveň trasování. Zobrazte na obrazovce trajektorii a interpolovaná data pro každou úroveň. Zobrazte řezy skenovaného objemu podél všech tří os. Nastavte palety pro zobrazený signál, provádějte lineární a povrchové trasování podél objemových řezů. Proveďte geometrická měření k určení relativní polohy objektů ve 3D prostoru. Vytvářejte tabulky objektů s parametry jejich relativní polohy pro podrobné zpracování dat pomocí univerzálního softwaru (například EXCEL, MapInfo Profession, Surfer a podobně).