Hardwarový a softwarový komplex „ROTÁTOR“.

Nový hardwarový a softwarový komplex ROTÁTOR určen pro přesnou kontrolu objektů s rovným povrchem.

Tento komplex je navržen pro přesné (až několik milimetrů) stanovení relativního umístění podpovrchových objektů a anomálií v rozechvěné výstavbě, řízení inženýrských komunikací, přistávacích drah a vyhledávání.

V závislosti na požadované přesnosti může být rychlost skenování povrchu od 1 do 0,25 m2 / s. Šířka pásma skenování je od 1,1 do 5,2 m. Hloubka skenování může být od 25 cm do 2,8 m, v závislosti na typu použité antény.

Komplex se skládá ze dvou částí: hardwaru a softwaru.

Hardwarová část obsahuje skutečnou anténu GPR nainstalovanou na rotující části samohybného podvozku. Anténa je připojena k palubnímu řadiči, což umožňuje nastavit požadovaný režim skenování a uložit výsledky skenování na kartu mikro SD.

Samojízdný podvozek je vybaven multisystémovým přijímačem GPS, který umožňuje určení absolutních souřadnic snímané oblasti. Toto zařízení je vybaveno samostatným zdrojem energie, který zajišťuje nepřetržitý provoz po dobu 8-9 hodin. Pohyb antény na takovém podvozku je rotační – translační, to znamená, že se pohybuje ve spirále.

Zařízení je vybaveno dálkovým ovládacím panelem. Toto zařízení je patentováno a má název ROTATOR.

První softwarová část komplexu umožňuje převod souboru s výsledky skenování do jednoho z formátů přijatých pro další zpracování dat GPR. Tento software také umožňuje přesně propojit data přicházející z antény s trajektorií jejího pohybu a následně získat datový „mrak bodů“ podpovrchového prostoru. V případě potřeby existuje možnost přesného geodetického odkazu na skenovaný povrch a všechny detekované objekty se superpozicí výsledků získaných na leteckém snímku nebo půdorysu objektu.

Druhá softwarová část komplexu umožňuje matematické zpracování a analýzu přijatého mraku bodů pro detekci anomálií nebo objektů a určení jejich přesné polohy.

Třetí softwarová část umožňuje sestavovat zprávy o výsledcích studie a výsledky zpracovávat ve formě grafů, tabulek a grafických interpretací zón a objektů.

Veškerý software běží pod kontrolou specializované databáze, která vytváří a udržuje archivy naskenovaných dat a výsledky zpracování, což umožňuje najít potřebné informace podle času a místa testování během několika sekund.

Komplex je navržen tak, aby společnost mohla výsledky průzkumu snadno přizpůsobit přáním zákazníka. V případě potřeby je možné převést formáty přijatých dat k dalšímu zpracování samotným zákazníkem.

Například pomocí tohoto komplexu je možné kontrolovat kvalitu pokládání výztužných prutů mezi betonové desky při stavbě dálnic. Tento software umožní nejen detekovat a měřit relativní polohu prutů v betonu, ale také kontrolovat odchylky od norem v jejich počtu, jakož i tolerance hloubek pokládky a úhlů odchylek. Všechna zpracovaná data budou automaticky shrnuta do tabulek s vyznačením míst v rozporu s normami a software pomůže připravit lokalizaci těchto míst pro opravářské týmy. Výsledky získané s tímto komplexem, pokud jde o rychlost a přesnost měření, předčí všechny výsledky získané dříve známými metodami.

Při skenování mostů a tunelů, kde se asfalt pokládá na betonovou základnu, umožní tento komplex detekovat a lokalizovat zóny delaminace asfaltu ze základny a vnikání vody do těchto zón.

Při monitorování silnic a přistávacích drah, které jsou již v provozu, můžete pomocí tohoto komplexu detekovat skryté závady, které v blízké budoucnosti mohou vést ke zničení objektu a technickým nehodám. Může to být postupné šíření mikrotrhlin v tloušťce betonu, tvorba vpustí v podkladu, zamokření chodníků a podobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *